Kultura a sport


Čím město žije


Karviná je městem s bohatým kulturním a společenským životem. Ať sem zavítáte v jakémkoliv ročním období, určitě si budete moci zajít do divadla, na koncert, nebo sledovat četná sportovní zápolení. Hojně navštěvované jsou tradiční akce konané na veřejném prostranství. Velikonoce jsou slaveny Velikonočním historickým jarmarkem s tradičními řemeslnickými výrobky a ukázkami lidových řemesel. V červnu se v centru města a na mnoha dalších místech konají pravidelně oslavy s názvem Dny Karviné. V září jsou to pak jedny z nejstarších tradičních akcí Karviné hornické slavnosti. Milovníci hudby se mohou pobavit  na Karvinském hudebním létě. Na své si přijdou i milovníci literatury - pro ně je na sklonku léta připraven tradiční Knižní jarmark. Vánoční atmosféru ve městě v prosinci pravidelně dokresluje Karvinský vánoční jarmark.

koncert

Mezi další významné akce města patří  Dance formation – soutěžní přehlídka tanečních formací, Festival národnostních menšin – populární kulturní a gastroakce,  Lázeňské vinobraní v září, mezinárodní festival klasické hudby Ostrovy hudby a mnoho dalších. O veškerých akcích konaných v daném roce se dozví zájemci v Městském informačním centru, které sídlí na Masarykově náměstí u radniční věže (viz stránka o městě - něco o městě - chci více informací).

Kromě tradičních atrakcí si návštěvníci mohou vybrat také z bohaté nabídky Balíčků zážitků, které obsahují netradiční tipy na strávení volného času v Karviné i okolí mnoha způsoby podle různorodých zájmů a zaměření. Mezi balíčky objeví každý něco pro sebe, protože jsou tradiční i netradiční, zábavné i romantické, adrenalinové i relaxační, bláznivé i odpočinkové, pro šikovné ruce, pro přesné oko a na mnoho dalších způsobů.

Pokud jste obdivovateli flóry, můžete oko potěšit v botanické zahradě v Karviné-Starém Městě. Strategickým místem snad největší návštěvnosti Karviné je zámek Fryštát, který své klasické prohlídky zámeckých interiérů provozuje v sezoně od dubna do konce října a pobočku Národní galerie dokonce celoročně. Romantici si mohou slavnostní prostory zámku zvolit za místo pro svůj svatební den či další občanské obřady. Více na www.zamek-frystat.cz. Novinkou jsou prohlídky historického centra města s průvodcem organizované městským infocentrem.

Návštěvníci Karviné by si rozhodně neměli nechat ujít prohlídku "karvinské Pisy" - šikmého kostela sv. Petra z Alkantary v Karviné-Dolech.

Rekreační zázemí města představuje moderní areál Loděnice v zámeckém parku, kde, kromě sportovního vyžití, můžete zapůjčit loďku k projížďce na zdejším jezeře nebo vyslechnout koncertní vystoupení některé z karvinských kapel. Ve městě je k dispozici také moderní letní koupaliště a nedávno otevřený golfový areál v Lipinách..

Mimo to, že je Karviná proslavena svým házenkářským klubem HCB Karviná, založeným již v roce 1955, a pozadu nezůstává ani fotbalový klub MFK Karviná, můžete si v Karviné vybrat z mnoha sportovních možností. Je zde krytý bazén, zimní stadion s ledovou plochou a přistavenou víceúčelovou halou s několika hřišti pro tenis, badminton a squash a fitness centrem. Krásu města a okolní přírody si můžete vychutnat pěšky či na kole na regionálních či místních cyklotrasách, i za hranicemi v příhraničním Polsku.

ohňostroj

Karviná je proslavena také svým lázeňstvím, a to nejen v Čechách, ale také v dalekých, pro mnohé exotických zemích. Lázně Darkov, situované na dvou místech v Karviné, začaly nabízet lázeňské služby už v roce 1867. Lázně mají dvě léčebny - Léčebnu Darkov v historické části města a novější Léčebnu Rehabilitační sanatorium.

Pro uspokojení poptávky nejenom po léčebných a rehabilitačních pobytech, ale i relaxačních a wellness, byla zde nově zřízena Centra regenerace a Svět vitality, která doplňují klasickou lázeňskou léčbu a nabízejí širokou škálu léčebně-relaxačních programů. Zde se můžete těšit na ojedinělé procedury a komfort dostupný úplně pro každého. Přijeďte a vychutnejte si klidné prostředí, vstřícný personál, příjemné posezení s lázeňskými specialitkami a hlavně se nechte hýčkat. Více na www.darkov.cz.


Kalendárium


Odbor školství a rozvoje pravidelně připravuje Kalendárium – každoroční přehled kulturního, sportovního a společenského dění v Karviné. Zde můžete získat ucelené informace o veškerém dění ve městě, které zahrnuje různé pravidelné nebo jednorázové akce pro veřejnost. Vzhledem k tomu, že rok je dlouhá doba a v jeho průběhu se může leccos změnit, doporučujeme, abyste si konkrétní akci ještě ověřili předem v Městském informačním centru, nebo na stránce Kalendář akcí, kde budou pořadatelé těchto jednotlivých akcí průběžně hlásit aktuální změny či novinky. Na těchto stránkách naleznete nejrůznější informace o tom, co lze v Karviné zažít.


Seznam kulturních a sportovních zařízení s majetkovou účastí statutárního města Karviné ke stažení: