Muraly v rámci česko-polského projektu STREETARTová spolupráce jsou hotovy

Mural_03.jpg Po házenkářské hale zdobí velkoformátová malba i bytový dům na ulici Borovského.


Mural_03.jpg

21.03.2023 – V rámci realizace společného česko-polského projektu měst Karviná a Jastrzębie-Zdrój s názvem "STREETARTová spolupráce" vznikl na Bytovém domě č. p. 814 v Karviné-Ráji nový „mural“. Nový mural namaloval polský streetartový umělec Kamil Kuzko během pěti dnů na boční stěnu bytového domu 814 v Karviné-Ráji. „Autor muralu je zároveň profesor na Akademii umění v Krakově a na graffiti a street art scéně působí od poloviny devadesátých let minulého století,“ prozradil produkční Nikola Vavrous. Na stěně domu jsou vyobrazeni dva mladí lidé, kteří se z oken dívají každý na něco jiného. „Paní kouká na moderní Karvinou a pán na starou Karvinou. Ale je to tak, že každý člověk dílo popíše podle svého, necháme to na kolemjdoucích. Každý to bude popisovat podle své nálady a tak se ten výklad může měnit,“ vysvětlila kurátorka umění ve veřejném prostoru Alexandra Kroliková.

 Mural na stěně bytového domu je v pořadí druhý, který zdobí dominantní objekty ve městě. První velkoplošná malba vznikla loni na podzim na házenkářské hale, je na něm vyobrazena legenda karvinské házené František Brůna. Oba muraly se realizovaly v rámci česko-polského projektu. „Inspirovali jsme se v zahraničí, protože například ve Španělsku nebo Portugalsku se s takovými malbami potkáváme na každém kroku. Je to velmi zajímavé a moderní. Domluvili jsme se proto s naším partnerským městem Jastrzębie-Zdrój na česko-polském projektu, který nám vyšel,“ říká náměstek primátora Karviné Lukáš Raszyk (ČSSD).

 V rámci projektu se připravuje fotosoutěž spojená s muraly a také dva poznávací výlety za muraly v Karviné a Jastrzębie-Zdroju. Obojí by mělo proběhnout do poloviny tohoto roku.

 Odkaz na video se záznamem prací na „Muralu“ Borovského 814: https://fb.watch/jnQjnOeeK2/

 

publicita-2018-color.jpg

 

 

Projekt „STREETARTová spolupráce“, registrační číslo projektu: CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_010/0003125, je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj - Programu Interreg V-A Česká republika – Polsko v rámci Fondu mikroprojektů Euroregionu Těšínské Slezsko – Śląsk Cieszyński a státního rozpočtu PR. 

Projekt „MURALowa współpraca“, Numer rejestracyjny projektu: CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_010/0003125, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko i budżetu państwa.