Prezident republiky zakončil svou dvoudenní návštěvu Moravskoslezského kraje v našem městě

338019893_154621474197735_1522910614369808030_n.jpg Zástupci města přivítali Petra Pavla s chotí na zámku Fryštát.


338020451_5809979785794317_5891531390036845571_n.jpg

30.03.2023 – Dvoudenní návštěvu Moravskoslezského kraje prezident České republiky Petr Pavel ukončil ve středu 29. března 2023 v Karviné. Se svou chotí přijel k zámku Fryštát hodinu před polednem, kde je uvítal primátor Karviné Jan Wolf (ČSSD). Na zámku se pak podepsal do Pamětní knihy města, převzal dar v podobě obrazu malíře a karvinského rodáka Jakuba Špaňhela, se zástupci města poobědval a také si vyslechl názory a připomínky primátora města například k současnému nastavení sociálního systému, rozpočtovém určení daní a podobně. „Přiznám se, že jsme řešili hlavně sociální otázku, která nás trápí nejvíc. Sociální systém není dobře nastavený, nevnímáme to jen my, ale mnoho měst v ČR. Máme nejvyšší nezaměstnanost, nejvíce exekucí, to není z ničeho nic. Potřebujeme, aby odpovědní lidé věděli, ať už je to otázka exekučního zákona či otázka nezaměstnanosti, že potřebujeme pomoc státu ve vztahu k novým investorům. Těch nástrojů je mnoho, ale město samotné to nezvládne, potřebujeme podporu kraje, vlády, a pokud je podpora prezidenta, o to je to lepší,“ shrnul okruh témat primátor Karviné Jan Wolf.

Po jednání se prezident ČR přesunul přes náměstí do nové Galerie města Karviné v budově infocentra, kde se setkal s místními zástupci organizací. Zhruba za hodinu pak svou návštěvu Moravskoslezského kraje shrnul před novináři v tiskové konferenci a reagoval i na podněty, které mu primátor Karviné předložil. „Nastavení naší sociální politiky, nastavení sociálních dávek, odebrání pravomocí od obcí směrem do centra tady vytváří mnohem více problémů než je tomu ve velkých městech. Bez zásahu zvenčí místní samosprávy tyto problémy nejsou schopny řešit. Dochází k odlivu lidí, především mladých lidí, kteří by mohli být perspektivou pro svá města a region a struktura obyvatelstva tady ve městě, se mění takovým způsobem, že nemá moc perspektivy do budoucna. Je zapotřebí zásahu státu a pomoci zvenčí. Uděláme si celkovou analýzu, zároveň se na dalším jednání s premiérem Fialou pobavím o tom, jak on vidí výsledky výjezdního zasedání vlády, které bylo plánováno do Jeseníku, jak on vnímá tyto regionální problémy, a přijdeme s návrhem konkrétních kroků, na kterých bychom měli pracovat, abychom těm regionům, podregionům a městům skutečně pomohli v problémech, které samy řešit nemohou,“ reagoval prezident ČR Petr Pavel po jednání s primátorem Karviné.

Besedy, která probíhala v galerii, se mimo jiné zúčastnili i zástupci Iniciativy Dokořán, která se výraznou měrou podílí na rozvoji kulturního života ve městě. „Za Iniciativu Dokořán jsme prezidentovi přiblížili naši činnost, co v Karviné děláme, kam se snažíme posouvat, jak se snažíme sledovat jednotlivé světové trendy a jak jsme aktivní v rámci různých rozvojových trendů města nebo kraje. Pan prezident to pozitivně kvitoval a byl rád, že se setkal s Karviňáky, kteří ve městě něco pozitivního dělají,“ řekl zástupce Iniciativy Dokořán Michael Sikora. Návštěvě Karviné předcházelo fárání prezidenta na dole Darkov a debata s místními horníky a také setkání s hejtmanem Moravskoslezského kraje v Ostravě.