Nemocnice s poliklinikou reaguje na nákazu mezi personálem

nemocnice.jpg Bezpříznaková pacientka nakazila koronavirem pravděpodobně sedm zdravotních sester.


nemocnice.jpg

09.06.2020 (aktualizováno 10.06.2020) – „V médiích se během včerejšího dne objevila zpráva o nakažení covidem jedné pacientky a sedmi zdravotních sester oddělení chirurgie 2 v Nemocnici s poliklinikou v Karviné-Ráji. V uplynulých dvou dnech jsme testovali 92 zaměstnanců, v pondělí jsme obdrželi informaci o sedmi pozitivních zdravotních sestrách z oddělení chirurgie 2, včerejší testy 49 zaměstnanců byly všechny negativní. Sestřičky, u nichž se prokázala nákaza, mají bezpříznakový průběh nemoci a jsou v domácím ošetření, říká mluvčí nemocnice Věra Murínová a dodává: „Nemocnice omezila provoz pouze na oddělení Chirurgie 1, kde pozastavila plánované výkony a sestěhovala dvě lůžkové stanice do jedné. Prostory nemocnice i polikliniky jsou pravidelně dezinfikovány. Poliklinická část nemocnice, odborné ambulance a ostatní lůžková oddělení pracují v běžném režimu. Ujišťujeme pacienty, že máme situaci pod kontrolou. Další testování našich zaměstnanců probíhá a bude probíhat i nadále.“

Na koronavirus pozitivně testované zdravotní sestry pracovaly na oddělení Chirurgie 2 krajské Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj. Vedení nemocnice ve spolupráci s hygieniky podniká potřebné kroky proti dalšímu šíření nemoci.

 Dvě chirurgické stanice jsou sestěhovány do jedné, chirurgové provádějí pouze akutní operace. Plánované zákroky jsou zastaveny. Všichni pacienti chirurgie budou otestováni na koronavirus, PCR testy podstoupí také všichni zaměstnanci chirurgie včetně dalších lidí, kteří byli v kontaktu s pozitivně testovanými zdravotními sestrami. Zároveň bude provedena plošná dezinfekce.

 Zdravotní sestry se s největší pravděpodobností nakazily od pacientky, která byla od ledna hospitalizována na sociálním lůžku v orlovské nemocnici. Kvůli zhoršení zdravotního stavu byla bez příznaků koronavirové nákazy začátkem června převezena na chirurgii do Karviné a poté do Léčebny dlouhodobě nemocných.

 Protože všichni pacienti LDN jsou před přijetím testováni na koronavirus, PCR testy absolvovala i ona. I když neměla žádné příznaky onemocnění covid-19, testy vyšly pozitivní. Pacientka nyní leží na infekčním oddělení havířovské nemocnice.

 Pozitivně testované zdravotní sestry a všichni, kdo s nimi byli v kontaktu, jsou z nařízení hygieniků v karanténě. Další opatření vyplynou z vývoje situace.

 Zdroj: Odbor kancelář hejtmana Moravskoslezského kraje