Nejlepší sportovci Karviné roku 2019

HCB Karviná družstvo mužů Házená.jpg Oceněny byly více než tři desítky sportovců.


02.03.2020 – V městském domě kultury v Karviné byli dnes vyhlášeni nejlepší sportovci města za rok 2019. Organizátory byly statutární město Karviná a Sport Action s.r.o. Do síně slávy byli uvedeni judistka Inka Indráková a in memoriam horolezec Věslav Chrząszcz. Záznam přímého přenosu je dostupný na internetu.

Jednotlivci do 19 let (dívky)

1. místo

Nela Hajdušíková  (plavání, Kosatky Karviná) 

Nela Hajdušíková1.jpg

Na Letním poháru České republiky v plavání desetiletého žactva skončila v polohovém závodě na 200 metrů třetí.

Dále bez určení pořadí

Sofie Chmúrová (krasobruslení, SKK Karviná)  

V kategorii nejmladších žaček se zúčastnila několika závodů, kde v konkurenci závodnic z celé republiky dosáhla velmi pěkných výsledků. Byla nominována na mistrovství republiky, které se koná v březnu 2020.

Markéta Dittmannová (karate, ŠSK při ZŠ Mendelova)

Na mistrovství České republiky WKF kata tým juniorky skončila na 3. místě. Je několikanásobná vítězka mezinárodních turnajů a krajského přeboru v kata a kumite v kategorii juniorek.

Kristýna Sichová (karate, ŠSK při ZŠ Mendelova)

Na mistrovství České republiky WKF kata tým juniorky skončila na 3. místě. Je několikanásobná vítězka mezinárodních turnajů a krajského přeboru v kata a kumite v kategorii juniorek.

Veronika Hrachovinová (plavání, Kosatky Karviná) 

Na letním mistrovství České republiky v plavání mladšího žactva skončil na 4. místě v závodě na 100 metrů volným způsobem. V závodech na 200 a 400 metrů volným způsobem skončila pátá. Uspěla i na IX. Letní olympiádě dětí a mládeže, kde v závodě na 200 metrů volným způsobem vybojovala stříbro.

Markéta Janošová (sportovní lezení, TJ Baník Karviná)

Na mistrovství České republiky byla dvakrát první. Dvakrát zvítězila v Českém poháru, na mistrovství Evropy mládeže. Na mistrovství světa mládeže v Arcu vybojovala 9. místo.

Eliška Adamovská (sportovní lezení, TJ Baník Karviná)

Je dvojnásobnou mistryní České republiky, čtyřnásobnou vítězkou závodu Českého poháru. Na mistrovství Evropy v lezení na obtížnost skončila stříbrná a na mistrovství světa mládeže v lezení na obtížnost v Arcu obsadila 4. místo.

Anna Marie Tvrdíková (taekwondo, kickbox, Škola Taekwon-Do ITF Karviná)

Dostala se do výběru státní reprezentace. Je mistryně České republiky v boji a díky své univerzalitě a výsledkům v dalších disciplínách se za rok 2019 stala nejúspěšnější mladší juniorkou České republiky.

Tereza Tobolová  (taekwondo, kickbox, Škola Taekwon-Do ITF Karviná)

Na mistrovství Evropy v italské Rimini skončila bronzová. Ještě lepe dopadla na mistrovství světa v bulharském Plovdivu, kde vybojovala stříbro. Je mistryní České republiky.

Klaudie Štellnerová (taekwondo, kickbox, Škola Taekwon-Do ITF Karviná)

Je mistryní České republiky v boji. V této disciplíně byla celý rok neporažena. Za rok 2019 se stala druhou nejúspěšnější starší žákyní České republiky.

 

Jednotlivci do 19 let (chlapci)

1. místo

Josef Slepčík (box, TJ Baník Karviná)

Josef Slepčík ml. na stupních vítězů, dole v sedě trenéři R.Nevrla, Josef Slepčík st., Zdeněk Plachetka 2.jpg

Je mistrem České republiky v boxu kadetů ve váze do 50 kg. Je členem Sportovního centra mládeže a členem reprezentace České republiky.

Dále bez určení pořadí

Ladislav Pastornický (judo, Moravskoslezský klub Karviná),

Na mistrovství České republiky v kategorii starší žáci skončil druhý.

Adam Babič (judo TJ Baník)

Na mistrovství České republiky v kategorii mladší žáci skončil třetí.

Jakub Tvardek (taekwondo, kickbox, Škola Taekwon-Do ITF Karviná)

Na mistrovství Evropy v italské Rimini vybojoval titul mistra Evropy ve speciálních technikách (kopy do výšky), přidal titul mistra České republiky v této disciplíně a druhé místo v boji v nejvyšší váhové kategorii. Na mistrovství světa medaili nevybojoval, ale dvakrát se umístil na čtvrtém místě, a to v boji a speciálních technikách.

Ladislav Plachetka (box, TJ Baník Karviná)

Na mistrovství České republiky v boxu kadetů skončil na třetím místě ve váhové kategorii do 57 kilogramů. Je členem Sportovního centra mládeže a členem reprezentace České republiky.

Jakub Klepek  (box, TJ Baník Karviná)

Na mistrovství České republiky v boxu juniorů skončil na druhém místě. Je členem Sportovního centra mládeže a členem reprezentace České republiky.

Adam Adamovský (sportovní lezení, TJ Baník Karviná)

Je mistrem České republiky v lezení na obtížnost a vítězem závodu Českého poháru. Na Evropském poháru mládeže obsadil 3., 4. a 5. místo. Na mistrovství světa mládeže v lezení na obtížnost konaném v Arcu skončil šestý.

Daniel Galuška (sportovní lezení, TJ Baník Karviná)

Na mistrovství České republiky v lezení na rychlost získal mistrovský titul. Na mistrovství Slovenska dětí v lezení na obtížnost skončil třetí.

 

Kolektivy (bez rozdílu věku)

Bez určení pořadí

HCB Karviná družstvo mužů (házená)

Vicemistr České republiky, vítěz Českého poháru.

Sportovní klub Karviná družstvo žen (lední hokej)

Vicemistr České republiky.

TJ Sokol Karviná, družstvo mužů (basketbal)

Tým mužů hraje 2. ligu, v sezoně 2018/2019 postoupil do semifinále play-off.  Ve čtvrtfinále vyřadil Renocar Podolí a v semifinále těsně podlehl SAM Brno.

 

Cena fanoušků

Markéta Dittmannová Karate.jpg

Poprvé v historii předávání ocenění nejlepším sportovcům v Karviné za uplynulý rok mohli obyvatelé rozhodovat o Ceně fanoušků. Hlasování pro nominované sportovce probíhalo na internetové stránce www.nejuspesnejsisportovecroku.cz a hlasující mohli vybrat až pět nominantů. Nejvíce hlasů získala:

Markéta Dittmannová  (karate, ŠSK při ZŠ Mendelova)

Na mistrovství ČR WKF kata tým juniorky skončila na 3. místě. Je několikanásobná vítězka mezinárodních turnajů a krajského přeboru v kata a kumite v kategorii juniorek.

 

Trenér roku

Bez určení pořadí

Petr Špička (fotbal, MFK Karviná)

Je trenérem kategorie starší žáci B a držitelem trenérské licence UEFA A.

Tomáš Kałuža (plavání - Kosatky Karviná)

Trénování se věnuje již 20 let. Má III. trenérskou třídu a trénuje děti od 10 do 12 let.  K trénování se dostal po ukončení plavecké činnosti, kdy volně přešel k trénování malý dětí.

Ing. Kamil Šamal (taekwondo, kickbox, Škola Taekwon-Do ITF Karviná)

 

Jednotlivci (kolektivní sporty)

1. místo

Patricie Škorpíková  a Klára Seroiszková (hokejbal, HbK Karviná)

Patricie Škorpíková, Klára Seroiszková.jpg

Reprezentantky v hokejbalu žen. Účastnice mistrovství světa, kde český výběr skončil na třetím místě. S týmem SK Karviná skončily v hokejové extralize na druhém místě.

Dále bez určení pořadí

Matyáš Vlk (basketbal, ZŠ a MŠ Majakovského Karviná)  

Je odchovancem TJ Sokol Karviná. V současné době hraje za BK NH Ostrava, kam přestoupil a byl uvolněn v rámci svého hráčského rozvoje a budoucí kariéry. Hraje žákovskou ligu U15 a také již extraligu kadetů U17. V současné době je členem reprezentačního výběru U15 a v prosinci 2019 se účastnil mezinárodního turnaje v Chorvatsku.

Matyáš Molitorisz (fotbal, MFK Karviná)

Hraje na postu útočníka a k jeho nejlepším fotbalovým vlastnostem patří rychlost a schopnost překonávat brankáře soupeřů. Matyáš přešel v srpnu po pár zápasech v mladším dorostu, kam věkově patří, do staršího dorostu a stal se v karvinské devatenáctce nejlepším podzimním střelcem!

V létě obdržel pozvánku do národního týmu. V nejcennějším dresu se zúčastnil srazu v Anglii a svou účastí na kvalifikačním turnaji přispěl k postupu české sedmnáctky do závěrečné fáze kvalifikace na EURO U17 2020.

Roman Fukala (fotbal, MFK Karviná)

Hraje na postu pravého obránce, jeho talent a všestrannost mu dovolují zaskakovat také na jiných pozicích. Svou individuální kvalitu dokázal přetavit v kolektivní úspěch družstva už v starších žácích, kdy v roce 2018 s kategorií U15 obsadili v nejvyšší soutěži čtvrté místo. Od léta 2019 se stal stabilní součástí týmu staršího dorostu U19, přestože může stále hrát za mladších dorost. V nejvyšší dorostenecké lize byl nejvytíženějším hráčem v barvách Karviné. Odměnou mu byla nominace do reprezentace České republiky U17 a s národním týmem vyjel na konci podzimu do Anglie na duely s Albionem a Dánskem.

Matěj Brychlec (házená, HCB Karviná)

Člen širšího výběru reprezentace mladšího dorostu.

Šimon Klus (házená, HCB Karviná)

Člen širšího výběru reprezentace mladšího dorostu.

Petr Široký (házená, HCB Karviná)

Člen širšího výběru reprezentace mladšího dorostu.

 

Síň slávy

dosavadní členové:

Eva Kurfürstová (alpské lyžování)

Jaroslav Hudeček (házená)

Stanislav Židek (krasobruslení)

František Brůna (házená)

Arnošt Klimčík (házená)

Miroslav Fryčer (hokej)

nově jmenovaní:

Inka Indráková

Inka Indráková 1.jpg

Judo je pro ní vášní a životním stylem. Věnuje se mu od svých 16 let, kdy ji k judu přivedli bratři. Hned své první závody vyhrála a kvalifikovala se na mistrovství republiky, kde skončila druhá. Celou svou sportovní kariéra je věrná klubu TJ Baník Karviná (dříve TJ Baník 1. máj Karviná). Stále je aktivní zápasnicí, ale jako trenérka se rovněž věnuje dětem.

Největší úspěchy v kariéře

6x mistrně Evropy kategorie masters

1x vicemistryně světa kategorie masters

několikanásobná mistryně ČR

 


Věslav Chrząszcz

In memoriam (* 10. 11. 1961 – † 18. 5. 2009)

Šiša_ Pangma_Věslav_stan.JPG

Od roku 1980 byl členem horolezeckého oddílu TJ Baník Karviná. Po absolvování základního výcviku se aktivně věnoval lezení na skalách, ve Vysokých Tatrách a Alpách. Byl účastníkem i 1. oddílové expedice do Himaláje v roce 1997 na Makalu II. Zahynul při pokusu o výstup na nejvyšší horu světa Mount Everest severní stranou bez kyslíkových přístrojů. Chrząszczovi se v Himálaji udělalo zhruba v sedmi tisících výškových metrech špatně a ráno se už ve stanu neprobudil.

Významné výstupy ve světových velehorách:

Huascarán (6 786 m n. m.) – 1999 – Andy, Jižní Amerika

Aconcagua (6 962 m n. m.) – 2001 – Andy, Jižní Amerika

Chimborazo (6 263 m n. m.) – 2003 – Andy, Jižní Amerika

Sisha Pangma (8 027 m n. m.) – 2005 – Himaláje, Nepál

Denali (6 190 m n. m.) – 2007 – Kordillery, Severní Amerika