Archeologové odhalují historii domu ve Fryštátě

archeologie_logo.jpg Vzácné středověké kousky našli archeologové při průzkumu městského domu na náměstí.


Sklepení vedle knihovny, které je nyní v péči archeologů a historiků, již vydalo celou řadu informací a artefaktů. Jsou mezi nimi i keramické střepy pocházející z 13. století nebo také kusy renesančního skla či pozůstatky kachlí ze zdobných keramických kamen. Město se rozhodlo dům uvnitř opravit - ve sklepních totiž vzlíná voda, jsou vlhké a poškozené - před opravami povolalo archeologoy a vsýeldky výzkumů jsou víc než atraktivní.

DSC_0861.JPG

Odkrývání sklepení přineslo odborníkům cenné informace nejen o Fryštátě, ale i o vývoji a stavebních úpravách měšťanských domů jako takových. "Tento průzkum je skutečně jedinečný. Na celém Těšínském Slezku, včetně jeho polské části, se jedná o první takovéto objevy," okomentoval ředitel Národního památkového ústavu v Ostravě Michal Zezula. 

Sklepení se nachází v místech, kde stával nárožní dům a historici díky tomuto výzkumu odhalují jeho vývoj od 16. do 18. století. "Jdou vidět různé změny, stavební úpravy i to, kdy se domu dotkl požár," vysvětlil Zezula.

Sklepení bylo využíváno zejména k uchovávání potravin. "V zimě se tam dával led, aby teploty byly co nejnižší. Kromě běžných potravin, se ve sklepení skladovalo například pivo, které měšťané díky právu várečnému vařili, ve vaření se zpravidla střídali a pivo prodávali v šenku," vylíčil Zezula. 

Nálezy si dnes přišli prohlédnout také členové vedení města, kteří se shodli, že s ohledem na unikátnost a atraktivitu nálezů, budou získané informace a artefakty představeny občanům a návštěvníkům města prostřednictvím expozice. ,,Chtěli bychom ji zpřístupnit už v polovině příštího roku, v době velkých oslav města," slíbil tajemník magistrátu Roman Nogol.

DSC_0850.JPGDSC_0852.JPGDSC_0854.JPGDSC_0866.JPGDSC_0867.JPGDSC_0870.JPG