Most T.G.Masaryka, Sokolovských hrdinů, darkovský

logo_most.jpg Most Sokolovských hrdinů, známější jednoduše jako darkovský most, pochází z roku 1925. 


Výkop základů mostu, který je dnes jednou z dominant Karviné, byl zahájen 15. září 1924 a stavba pak byla předána 5. listopadu 1925. Tehdy byl pojmenován jako most T.G.Masaryka a byl vybudován na místě, kde se nacházel nejdříve brod a později, až do roku 1924, most dřevěný. 

Most_historie_04.jpg

Autorem projektu byl vídeňský architekt Franz Raabe. Ten na jeho konstrukci použil zajímavý, úsporný, ale technicky náročný Vierendeelův nosník, jehož vynálezcem byl belgický stavební inženýr Arthur Vierendeel.

Most_historie_01.jpg

Na konci čtyřicátých let byl tento zhruba 56 metrů dlouhý most přejmenován na Most Sokolovských hrdinů. V roce 1991 pak byl zapsán jako technická kulturní památka v Ústředním seznamu kulturních památek ČR. 

K výraznému poškození mostu došlo v roce 1997, kdy se přes něj prohnala staletá voda. Rekonstrukce následovala v letech 2003 a 2004 a mimo jiné byl most zvednut o 2 m tak, aby ho voda již nemohla znovu ohrozit. Hydraulické zvedáky konstrukci zvedaly v tempu několik milimetrů za hodinu. Rekonstrukce byla masivní a most, po kterém dříve projížděly také automobily, změnila na romantickou promenádu vyhrazenou pěším a cyklistům.   

Most_historie_02.jpg

V roce 2014 most získal také svou zlatou minci. Nechala ji vyrazit Česká národní banka podle vítězného soutěžního návrhu Asamata Baltaeva, studenta Vyšší odborné školy v Jablonci nad Nisou, v rámci edice významných a zajímavých mostů v České republice. 

Foto: SoaK a Muzeum Těšínska

Most_současnost_01.jpg