Mladým lidem pomáhá v Karviné Podnikatelský inkubátor

Začínající podnikatelé z Polska_1_perex.jpg S financováním projektů pomáhá karvinský magistrát.


Začínající podnikatelé z Polska_2_perex.jpg

27.09.2020 – V Karviné funguje úspěšně podpora mladých začínajících podnikatelů prostřednictvím Podnikatelského inkubátoru. Zázemí, pomoc a poradenství najdou nejen v Business Gate, ale i v Komunitním centru Archa. Využili ho například Konrád a Olga, mladí polští designéři, kteří chtějí stavět interiérové stěny z rostlin. „Tento projekt vznikl v rámci Podnikatelského inkubátoru pro mladé, který se realizuje v Centru pro podporu podnikání, které Heimstaden dlouhodobě financuje a také ho založil. Já jsem za to ráda, protože od začátku jsme chtěli podporovat místní mladé podnikatele. Místní lidi, kteří mají nápad a bojí se ho rozjet. Věřím, že takových projektů bude více ku prospěchu místní komunity,“ říká Kateřina Piechowicz, mluvčí společnosti Heimstaden (dříve Residomo).

Konrád Kwieciński, začínající podnikatel vysvětluje: Vytvořili jsme projekt, ve kterém nás Zuzana Palová (ředitelka Centra pro podporu podnikání a zaměstnanosti) podporovala a podařilo se získat finanční prostředky z města Karviná, abychom vytvořili zelené stěny pro organizace, které tady fungují.“

První zelená stěna byla zrealizována právě v Komunitním centru Archa. Další budou umístěny v Business Gate, v budově magistrátu a v regionální knihovně. „Projekt hodnotila komise, je to inovativní nápad, dlouho tady nic takového nebylo, takže jsme velmi spokojeni,“ řekla Nikol Mináriková z oddělení strategií a plánování magistrátu.

Květinové stěny harmonizují okolí a vytváří lepší prostředí. Vyžadují minimální péči. Materiál a realizaci zaplatil karvinský magistrát. Kdyby měl ještě někdo zájem požádat si o dotaci na jakýkoliv projekt z oblasti kultury, ekologie, práce s mládeží či seniory, má stále možnost do 31. srpna. V případě, že tento termín nestihnete, pak máte možnost ještě do 30. září, tyto žádosti pak budou hodnoceny do poloviny října,” dodala Nikola Mináriková.

Prostřednictvím projektového inkubátoru pro mladé by se mohlo v roce 2020 realizovat až šest sociálních projektů, které bude provádět přibližně 30 mladých lidí. Když si mladí lidé vytvoří nějaký malý neziskový projekt, tak se na tom naučí hodně věcí, plnit termíny, projektově přemýšlet, fungovat s finančním kapitálem a je to pro ně obrovská zkušenost,“ uzavřela Zuzana Palová, ředitelka Centra pro podporu podnikání a zaměstnanosti. Inkubátor nabízí pomocnou ruku nejen lidem z Karvinska, ale i z širšího okolí včetně Polska.

(reportáž TV Polar)