Karviná spustila Portál občana

perex_Portál občana.png V mnoha případech tak ušetříte cestu na magistrát.


perex_Portál občana.png

15.06.2022Karviná spustila pro své obyvatele novou elektronickou službu nazvanou Portál občana. Občané mohou pomocí portálu platit poplatky bez nutnosti návštěvy magistrátu a elektronicky vyplnit formuláře. Portál lidé naleznou na adrese portalobcana.karvina.cz.

 „Spuštěním Portálu občana chceme našim občanům zjednodušit komunikaci s úřadem a ušetřit jejich čas. V řadě případů už nebudou muset chodit vyřizovat své záležitosti k nám na magistrát, ale zvládnou to z domu od počítače,“ říká primátor Karviné Jan Wolf (ČSSD).

 Do systému se lze přihlásit několika způsoby. Lidé mohou využít například eobčanku, bankovní identitu nebo mobilní klič eGovernmentu. Poplatky pomocí platební brány mohou zaplatit občané i bez přihlášení. K provedení platby stačí číslo občanského průkazu.

 „Pomocí Portálu občana mohou lidé uhradit poplatky, vyplnit a rovnou odeslat s ověřenou identitou občana elektronický formulář, podávat žádosti o dotace a sledovat jejich stav. Na Portálu občana rovněž naleznou rezervaci na úřad,“ upřesňuje služby Portálu občana primátor Jan Wolf (ČSSD).

 Výhodou Portálu občana je jeho propojení s veřejnou správou. Kliknutím na odkaz je občan přesměrován na státní portál, kde může zjistit stav svého bodového hodnocení u řidičského oprávnění, kontrolovat platnost svých dokladů, vyzvednout elektronický recept od lékaře nebo v budoucnu po zapojení poskytovatelů zdravotnických služeb z našeho regionu nahlížet do své zdravotnické dokumentace.