Karviná připravila pomoc pro uprchlíky z Ukrajiny

Karvina_pomaha.png Statutární město Karviná nabízí válečným uprchlíkům ubytování a otevře sběrné místo pro shromažďování humanitární pomoci.


karvina-pomaha.png

28.02.2022 - V úterý 1. března 2022 zprovozní Karviná v budově polikliniky na ulici Žižkově v městské části Mizerov sběrné místo pro shromažďování humanitární pomoci. Jde především o neopotřebované lůžkoviny, spací pytle, karimatky, dále drogistické zboží a hygienické potřeby, apod. Z tohoto sběrného centra se pak bude pomoc distribuovat dále potřebným přímo na Ukrajině či přijíždějícím uprchlíkům. Vše v koordinaci s ostatními organizacemi a krajským koordinačním střediskem pomoci. Seznam potřebných věcí bude zveřejňován na internetových stránkách města (www.karvina.cz) a jeho sociálních sítích (Facebook „Karviná – oficiální stránka města“, Twitter #MMKarvina a Instagram @MMKarvina). Sběrné místo bude v den otevření, tj. v úterý 1. března v provozu od 13.00 do 17.00 hodin, v následující dny pak každý všední den od 8.00 do 17.00 hodin.

Statutární město Karviná je připraveno zajistit ubytování a stravování postupně pro asi 200 válečných uprchlíků z Ukrajiny. Ve spolupráci s nemocnicemi v Karviné-Ráji a Karvinskou hornickou nemocnicí a dalšími lékaři a zubaři zajistí i potřebnou zdravotní péči. Město je rovněž připraveno se postarat o ukrajinské děti. Zajistí jim školní výuku a volnočasové aktivity. Spolupracujeme s občany Ukrajiny, kteří dlouhodobě žijí ve městě a jsou schopni dobrovolně zajistit komunikaci s uprchlíky v jejich rodném jazyce.

Dotazy a případné nabídky ubytování a humanitární pomoci mohou zájemci směřovat na email ukrajina@karvina_cz.

Finanční podporu doporučuje Karviná zasílat na účty humanitárních organizací, které jsou schopny za finance nakoupit potřebné věci nebo peníze přímo předat válkou postiženým lidem. Samostatnou finanční sbírku město prozatím organizovat nebude. Seznam humanitárních organizací s čísly účtů a kontakty je zveřejněn na webu města.