Historický hodinový stroj uspěl v soutěži Památka roku 2020

FB9.jpg Nádherná ukázka umělecko-řemeslné práce byla v loňském roce restaurována.


FB10.jpg

27.01.2021 – Hodinový stroj z roku 1887 získal druhé místo v kategorii malé památkové obnovy krajského kola soutěže Památka roku 2020. Soutěž vyhlašuje každoročně Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, jehož je Karviná členem. O toto umístění se Karviná dělí s Opavou a její rekonstrukcí vodárenské věže. Vítězem se stala rekonstrukce měšťanského domu v Příboře. Více o soutěži na webu sdružení. 

 Kastelán zámku Fryštát Petr Zajíček odhaluje bližší historické souvislosti oceněného exponátu a jeho působiště: „Hodinový stroj zhotovila roku 1887 pro věž fryštátské radnice firma F. X. Schneider z Bruntálu a sloužil až do roku 1927. Radniční věž pochází z 16. století. V průběhu dějin ale byla několikrát poškozena požáry a kvůli tomu po roce 1823 dokonce výrazně snížena. Hodiny na věži existovaly podle vyobrazení i ve starších dobách, jejich dějiny ale nejsou blíže známé a restaurovaný stroj je nejstarším dochovaným. Od roku 1927 po nahrazení novým zůstával stroj zachován v městském inventáři. V původním stavu byl pak v roce 2020 předán k restaurování a po dokončení díla instalován v budově historické radnice v rámci malé expozice dalších historických artefaktů města Karviné.“

FB6.jpg

Artefakt hodinového stroje je umístěn v nejvyšším patře historické budovy fryštátské radnice, kde se nachází expozice s dalšími podobnými skvosty historie našeho města. Tyto reprezentativní prostory jsou veřejnosti přístupné například v rámci zářijových Dnů evropského kulturního dědictví. Symbolické je, že přímo z prostoru expozice vedou kované barokní dveře do věže radnice. Restaurovaný stroj je tak umístěn jen kousek od místa, kde v letech 1887–1927 odbíjel čas.